منوهای نصب در پنل مدیریت

تمرین تجسم (پیش تجسم)

مبانی عکاسی – تمرین تجسم (پیش تجسم)

نویسنده : مجید ایروانی

تجسم یک مهارت است و به عنوان یکی از مبانی اصلی عکاسی در تصمیم گیری و تولید تصویر نهایی عکس در ذهن و  انتقال تصورات عکاس به بیننده نقش مهمی را ایفا میکند.  دوربین یکی از ابزارها ای است که تجسم عکاس را امکان پذیر میکند. به عنوان عکاس شما در روند تجسم، ذهنیت خود را از دنیای سه بعدی و با استفاده از امکانات دوربین بوجود می آورید. کنترل نور (کم نوردهی یا زیاد نوردهی) استفاده از لنزهای متفاوت ،  جهت نور، زاویه و دیدگاه (پرسپکتیو) ابزار شما می باشند.  با استفاده از این ابزار، عکاس دیدی متفاوت و یا هماهنگ با منظره واقعی و تصورات بیننده  بوجود  می آورد.

مهارت تجسم،  قابل آمورش است لازمه یادگیری تکنیک تجسم، تصور کردن تصویر نهایی دنیای سه بعدی ، بصورت دو بعدی بر فریم چاپ شده و یا  در تصویر در صفحه نمایشگر(مانتیتور) می باشد با استفاده از ابزار و تکنیک های عکاسی می باشد.  این امر قبل از فشار دادن دکمه دوربین  پیش می آید.

نکته مهم در تجسم، نشان دادن جزئیات کمپوزیسیون می باشد. این نکته ای آغازین و به عنوان قالب در تولید عکس و قبل از تولید نهایی عکس می باشد. به عبارتی،  تجسم راهنمایی در تولید نهایی عکس می باشد. ابزار عکاس برای تجسم شامل:

 بهترین زاویه برای عکس

 کیفیت نور برای نشان دادن تصویر نهایی

کمپوزیسیون و چیدمان عناصر عکس

عمق میدان

 می باشد. با پیشرفت یادگیری در امر تجسم، عکاس قادر به تولید و تصویری که هما هنگ یا نا هما هنگ با دنیای سه بعدی (دنیای واقعی) می باشد خواهد بود.

نکته پایانی انکه؛ تجسم، ابزاری است خلاقانه برای تبدیل دنیای سه بعدی به دنیای دو بعدی . تکنیک تجسم در شاخه های متفاوت عکاسی اعم از تبلیغاتی، خیابانی، خبری، پرتره و هنری یکی از برگهای برنده عکاس برای انتقال دیدگاهش به بیننده می باشد.

به امید پیشرفت خلاقیت و یاد گیری روز افزون

اکتبر 30, 2020

0 پاسخ به "تمرین تجسم (پیش تجسم)"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

آموزشگاه آزاد سینمایی پاروز دارای 16 سال سابقه کاری در حوزه مطالعات و آموزش حرفه ای سینمایی می باشد.

  • کرمان، خیابان شهید لاری (20 متری نادر) کوچه شماره 8 – پلاک 12/1
  • 03432472991
  • 09133972104
  • info@parooz.ir
کلیه حقوق متعلق به موسسه و آموزشگاه سینمایی پاروز است